منوی دسته بندی

لگاتو

legato

در این جلسه از صفحه‌ی ملوتار با شما هستیم تا به همراه یک ویدئو آموزشی دیگر، تکنیک لگاتو را آموزش داده، انواع آن را بررسی کرده و تمرینات مربوط به این تکنیک را انجام دهیم.

همراه ما باشید.

ویدئو کامل آموزش تکنیک لگاتو

پخش ویدیو

خط اتصال یا لگاتو

در نت نویسی یا تبلچر، گاهی اوقات یک خط خمیده بین دو یا چند نت دیده می‌شود و همانطور که در جلسات قبل آموزش دادیم، اگر این خط خمیده بین دو نت هم‌نام بیاید به آن خط اتحاد می‌گوییم و این خط ارزش زمانی نت دوم را به نت اول اضافه خواهد کرد.

برای تماشای آموزش کامل خط اتحاد آموزش زیر را تماشا کنید.

اما گاهی این خط خمیده بین نت های ناهم نام قرار می‌گیرد که به این خط، خط اتصال یا لگاتو می‌گوییم و این به این معناست که باید این نت ها را به صورت پیوسته اجرا کنیم.

دو نوع لگاتو در گیتار وجود دارد

لگاتو چکشی Hammer On

در نوع اول، لگاتو از نتی بم‌تر به نتی زیرتر کشیده شده است و به این نوع لگاتو، لگاتو چکشی یا hammer on می‌گویند.

در این نوع لگاتو، نت اول را با ضربه دست راست به صدا در آورده و نت دوم را باید بدون ضربه دست راست و با کوبیدن دست چپ بر پشت فرت نت مربوطه، به صدا در بیاوریم.

لگاتو کششی Pull Off

نوع دوم لگاتو از نت زیرتر به نت بم‌تر کشیده می‌شود که به آن لگاتو کششی یا pull off گفته می‌شود.

در این نوع لگاتو هر دو نت را با دست چپ انگشت‌گذاری می‌کنیم، به این صورت که نت اول را با استفاده از دست راست به صدا در آورده و نت دوم را بدون ضربه دست راست و تنها با کشیدن انگشت دست چپ از پشت فرت، کمی به سمت پایین به صدا در می‌آوریم.

تمرینات لگاتو

تمرین لگاتو فرت هفتم

طبق ویدئو انگشت 1 را پشت فرت هفتم قرار دهید و پس از ضربه پیکادو با انگشت 2 به صورت لگاتو ضربه بزنید، سپس این کار را یا انگشتان 2 و 3 و بعد از آن با انگشتان 3 و 4 انجام دهید. تا اینجا لگاتو ها چکشی ( Hammer On ) بودند. در آخر به صورت کششی (Pull Off) برمی‌گردیم یعنی لگاتو از انگشت 4 به 3 ، 3 به 2 و در آخر 2 به 1 خواهد بود.

تمرین لگاتو دو به دو

در این تمرین لگاتو انگشتان را به صورت دو به دو تقویت می‌کنیم. انگشت 1 را پشت فرت 7 قرار داده و دوبه دو انگشتان 1 و 2 ، 1 و 3 ، 1 و 4 ، 2 و 3 ، 2 و 4 ، 3 و 4 را به صورت لگاتو رفت و برگشت تمرین می‌کنیم.

تمرین لگاتو قطعه 1

تمرین لگاتو قطعه 2

آرتین کریمی

‫3 نظر

 • آرین گفت:

  سلام
  یه سوال
  چجوریه که صدای لگاتوی من با بقیه فرق داره
  برای من خیلی ساده به گوش می رسه ولی مثلا نوازندگی بهنام حکیم رو گوش میدم لگاتوهاش یه جورایی خیلی خاص به گوش میاد یه حالتی مثلا انگار غربی یا ترکی توی این مایه هاست اسمش رو نمیدونم چیه
  اون تکنیک خاصیه یا من دارم اشتباه میکنم؟

  • آرتین کریمی گفت:

   اون ها احتمالا لگاتو ( به تنهایی ) نیستن و برگرفته از لگاتو هستن تکنیک هایی مثل تریل و غیره

 • امین اجاقی گفت:

  سلام و درود بر استاد بزرگ و پر از مهربانی آرتین عزیز با تشکر فراوان از محبت بی کران شما و این آموزش بسیار نیکو و کاربردی در نوازندگی برکت خدا بر شما و عشق زندگیتان و خانواده محترمتان و دوستان آشنایانتان.

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *