منوی دسته بندی

اجرای نت چنگ

eighth note

در این جلسه از صفحه ملوتار می‌خواهیم به شما اجرای نت چنگ را یاد داده و با مبحث خط اتحاد و میزان ناقص در موسیقی آشنا شویم و در آخر یک قطعه بسیار ساده را آموزش دهیم.

با همراه باشید.

ویدئو کامل جلسه چهاردهم: اجرای نت چنگ، خط اتحاد و میزان ناقص

پخش ویدیو

نت چنگ

نت چنگ از لحاظ ارزش زمانی نصف یک نت سیاه می‌باشد یعنی معادل ½ ضرب پا ( نیم ضرب پا) ، به این معنی که در یک ضرب پا کامل ما در اصل ، 2 نت چنگ را اجرا می‌کنیم یکی در رفت پا به سمت پایین و دیگری برگشت پا به سمت بالا.

وقتی 2 نت چنگ به همراه یکدیگر می‌آیند معمولا پرچم‌های آن‌ها به هم وصل می‌گردد.

اگر در یک تمرین نت چنگ وجود داشت، بهتر است که ضرب پا را به این صورت بشماریم:

در رفت پا به سمت پایین اعداد را گفته و در برگشت پا به سمت بالا، کلمه‌ی ( و ) را بگوییم.

تمرینات این جلسه را با سرعت 45 زده و مترونوم را بر روی نت چنگ تنظیم ‌کنید.

تمرین 1

جلسه 14 تمرین 1

اگر بخواهیم اجرای نت چنگ را ساده تر بیان کنیم به این صورت است که، هر گاه در تمرینی با 2 نت چنگ مواجه شدیم، فقط کافی‌ست با گفتن عدد و گفتن ( و ) نت را اجرا کنیم و اگر نت چنگ نداشتیم، ( و ) ها را شمرده و چیزی با گفتن ( و ) اجرا نکنیم.

تمرین 2

جلسه 14 تمرین 2

خط اتحاد در موسیقی

هر گاه 2 نت هم نام با خط خمیده ای به یکدیگر وصل شوند آن خط ، خط اتحاد نام دارد و کار آن این است که ارزش زمانی نت دوم را به نت اول اضافه می‌کند.

برای مثال اگر نت اول ما سفید باشد و نت دوم سیاه، ما در مجوع باید یک نت 3 ضربی اجرا کنیم به این صورت که، نت اول را اجرا کرده و نت دوم را فقط می‌شماریم.

تمرین 3

جلسه 14 تمرین 3

مفهوم میزان ناقص یا آفتاکت در موسیقی

همان طور که در جلسات قبل گفتیم، میزان نما به ما نشان می‌دهد که در یک قطعه مجموعا چند ضرب پا داریم، برای مثال در میزان نمای 4/4 در هر میزان 4 ضرب پا نت نوشته می‌شود.

حالا اگر در یک قطعه‌ای که میزان نمای آن 4/4 است، در میزان اول برای ما 2 نت سیاه بگذارد مجموعا دو ضرب پا نت نوشته شده و 2 ضرب پا دیگر کم دارد که به این میزان، میزان ناقص یا آفتاکت می‌گویند که کامل کننده‌ی آن در جایی دیگر از قطعه و معمولا در آخر قطعه می‌آید.

برای درک بهتر این مطلب در همین مثالی که به شما گفتیم، ما 2 ضرب پا کم داشتیم که می‌تواند در میزان آخر این قطعه، یک نت سفید برای ما بگذارد.

اگر در قطعه‌ای میزان ناقص استفاده شد، ما باید به تعداد ضرب‌هایی که آن میزان کم دارد بشماریم و از ضرب‌ها و شماره های مرتبط با نت های موجود شروع کنیم.

تمرین 4

جلسه 14 تمرین 4
آرتین کریمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *