منوی دسته بندی

تکنیک آرپژیک نواختن آکوردها

در این ویدئو میخواهیم تکنیکی بسیار زیبا و کاربردی را برای دست راست که آرپژیک نواختن آکوردها نام دارد، را به شما آموزش بدیم.

ویدیو کامل آموزش تکنیک آرپژیک نواختن آکوردها

پخش ویدیو

آرپژیک نواختن آکوردها

در نوازندگی گیتار خیلی وقت‌ها لازم است که چند نت را با هم به صدا در بیاوریم که اصطلاحا به این صدای چند نتی آکورد می‌گویند حالا به صدا در آوردن این آکورد می‌تواند به شکل‌های مختلفی انجام شود.

در دو حالت می‌توانیم آکورد را به صدا در می‌آوریم. در اولین حالت، نت‌های آکورد را به صورت هم‌زمان و در حالت دوم، تمام نت‌ها دقیقا به‌صورت هم‌زمان به صدا درنمی‌آیند بلکه تک تک و پشت سرهم اما با فاصله زمانی‌های کم به صدا درآمدند.

انواع آرپژیک نواختن

ساده‌ترین شکل آرپژیک نواختن با انگشت p هست که آن را روی سیم‌های مربوط به آکورد از بالا به پایین می‌کشیم و نوع دوم از این تکنیک که قرار است یاد بگیریم با انگشت p,i,m,a اجرا می‌شوند حالا این که چطور به این صدا دهی برسیم خیلی مهم است قبل از اینکه شروع به یادگیری این تکنیک کنید، لازم است که تا حد خوبی تیراندو زدن و آرپژهای مختلف را یاد گرفته باشید که تمامی این موارد را در جلسات قبلی به شما آموزش دادیم.

این تکنیک تشکیل شده از اجرای سریع و پشت سرهم انگشت‌های p,i,m,a به صورت تیراندو. در مرحله اول هر چهار انگشت را روی چهار سیم مورد نظرمان قرار می‌دهیم و به صورت تک تک آن‌ها را از سیم‌ها جدا می‌کنیم و بعد کم کم باید سرعت آن را زیاد کنیم که ممکن است شما این را به صورت p,i,m و یا i,m,a بزنید و یا تعداد این سیم‌ها را کم و زیاد کنید که آن بستگی به سلیقه و قطعه‌ای که داریم اجرا می‌کنیم دارد. وقتی که در این تکنیک خوب راه افتادید دیگه نیازی نیست چهار انگشت را اول روی سیم‌ها تکیه بدهید و بعد جدا کنید، می‌توانید بدون این کار هم انجام بدهید.

تشخیص صدا دهی آرپژیک نواختن در حد مطلوب

حال یک روش خوب به شما آموزش می‌دهیم که وقتی این تکنیک را دارید اجرا می‌کنید بتوانید تشخیص دهید که صدا دهی در حد مطلوب هست یا نه. یک بار با انگشت p صدای آکورد را به صورت آرپژیک در بیارید و بعد یک بار دیگر آن را با p,i,m,a انجام دهید و به صورت متوالی این دوتا را با هم مقایسه کنید، هر وقت صدای مشابهی داشتند یعنی به حد خوبی از اجرای این تمرین رسیدید.

 نکته بعدی این که اگر از روی نت قطعه‌ای را اجرا می‌کنید دقت کنید که علامت این تکنیک و نت‌نویسی به این شکل می‌باشد.

امیدوارم که این مقاله براتون مفید بوده باشه، اگر سوالی داشتید همین‌جا برای ما کامنت بگذارید.

آرتین کریمی

‫2 نظر

  • فاطمه گفت:

    ببخشید فیلم آموختن ریتم6/8 slowrock تو سایتتون نیست

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *