منوی دسته بندی

گرم کردن قبل از شروع تمرین گیتار

چرا باید دست‌های خود را قبل از شروع نوازندگی گرم کنیم؟ این کار را چگونه باید انجام دهیم؟ با ما همراه باشید تا به صورت کامل به شما توضیح دهیم.

ویدیوی کامل آموزش گرم کردن قبل از شروع تمرین گیتار

پخش ویدیو

دلایل گرم کردن دست ها قبل از تمرین

وقتی که عضلات دست سرد هستند و در حالت بی حرکت قرار داشتند، شدت جریان خون در آن‌ها کمتر است و عضلات در حالت انقباض قرار دارند، پس با این حالت از دست نمی‌شود تمرینات سختی را انجام داد،اگر بدون گرم کردن شروع به تمرینات سخت نوازندگی کنیم،یا به عضلات‌مان صدمه خواهیم زد و یا نتیجه دلخواه را از تمرین‌مان نمی گیریم.درست مثل یک ورزشکار که قبل از ورزش تخصصی از نرم کردن و حرکات گرم کننده استفاده می‌کند، ما هم باید گرم کردن را قبل از شروع تمرین گیتار انجام دهیم.

دلایل ذهنی گرم کردن قبل از تمرین نوازندگی

علاوه بر دلایلی که گفتیم که مربوط به بخش فیزیکی هست بخش ذهنی و روانی گرم کردن را هم باید مورد توجه قراردهیم، وقتی قبل از نوازندگی دست‌های خود را گرم می‌کنیم در واقع درصد خطا و سختی تمرینات قبلی خود را کاهش می دهیم، پس اعتماد به نفسمان بالا می‌رود و از لحاظ روحی حس بهتری نسبت به نوازندگی‌مان خواهیم داشت.

نحوه صحیح گرم کردن قبل از شروع تمرینات

خب حالامی‌ریم سراغ نحوه صحیح گرم کردن قبل از شروع تمرینات، آیا گرم کردن با یک آهنگ ساده که تسلط زیادی به آن داریم مفید است؟ خیر، گرم کردن با آهنگ‌هایی که آن را بلدیم فقط کمی از عضلات مان را درگیرمی‌کند، می شود گفت با این کار نهایتاً 20 تا 30 درصد دست های مان گرم می شود که مفید نیست.اولین نکته‌ا‌ی که باید به آن توجه کنیم دمای محیط تمرین ما است که نباید خیلی سرد باشد و اگر در فصل زمستان هستیم باید اول سعی کنیم دست های‌مان را از لحاظ دمایی با استفاده از وسایل گرمایشی مثل بخاری و مالش و ماساژ دست‌ها گرم کنیم.

مالش کف دست و پشت دست‌ها و ساعدها

کف دست‌ها و پشت دست‌ها را به مدت ۳۰ تا ۵۰ ثانیه مالش می‌دهیم، این حرکت باعث افزایش خون و افزایش دمای دست ما می‌شود.این عمل را برای ساعد‌ها هم می توان انجام داد که ساعد‌ها را از داخل روبه‌روی یکدیگر قرار می‌دهیم و هر دو دست را به هم ماساژ می دهیم.

حرکت رفت‌ وبرگشت ‏مچ به جلو وعقب

این حرکت را آرام ده مرتبه به صورت رفت و برگشت انجام می‌دهیم. کف دست را به سمت عقب می‌کشیم و بعد آن را به سمت جلو می‌کشیم این کار را به آرامی انجام می دهیم و سعی می کنیم که به آستانه درد و صدمه زدن نرسد.

کشش مچ با دست دیگر

یک دست را صاف به سمت روبه‌رو قرارمی‌دهیم با دست دیگر کف دست را به عقب می‌کشیم که این باعث کشش در ناحیه مچ می‌شود.سعی کنید این عمل را برای هر طرف دست به سمت عقب و جلو،پنج مرتبه برای هر دست انجام دهید.

بازوبسته کردن مچ دست

این عمل را به صورت همزمان برای هر دو دست ۵ مرتبه انجام دهید.ابتدا دست‌ها را می‌کشیم و بعد از آن مشت می کنیم سعی کنید به دست ها کمی فشار آورده تا کشش را حس کنید.

تمرین تایپ کردن با انگشتان

ده انگشت خود را روی یک جسم صاف مثل میز یا هر چیز دیگری قرار دهید. سر انگشت ها باید جسم را لمس کند.دست ها نه خیلی صاف و نه خیلی گرد باشد،آنها را روی سطح قرار می دهیم و به صورت رندوم هرانگشت را بالا و پایین می‌آوریم بدون اینکه انگشت های دیگر تکان بخورند این کار را به مدت ۴۰ ثانیه انجام دهید.

فشردن دست با یک جسم نرم

جسم را در دست قرارمی‌دهیم و هر انگشت را روی آن به صورت جداگانه فشارمی‌دهیم و تمرین می‌کنیم. می‌توانید از یک توپ ابری سایز مچ دست‌تان استفاده کنید یا از حلقه‌های لاستیکی از نوع نرم استفاده کنید.

کشیدن تک تک انگشتان

این حرکت را سعی کنید به آرامی انجام دهید و مراقب باشید که به انگشتان‌تان صدمه‌ای وارد نشود این حرکت را یک دور برای تمامی انگشتان انجام دهید.

بهداشت نوازندگی

درست است که هنگام نوازندگی بیشترین درگیری دردست وانگشتان ما است اما برای رعایت بهداشت نوازندگی بهتراست که به عضلات دیگر مثل کمروگردن هم توجه داشته باشیم همانطور که می‌دانید درهنگام نوازندگی کمر و گردن ما باید صاف و بدون خمیدگی باشد با این چند حرکت که به شما آموزش می دهیم به این عضلات یادآوری می‌کنیم که در چه استایلی قرار است بمانند.

فشار گردن به روبه‌رو،عقب،چپ و راست

هر دو دست را به روی پیشانی قرار می‌دهیم،بعد از آن دست را به پشت سر می‌بریم و سعی می‌کنیم سر را به دست به سمت عقب فشار دهیم.با دست راست سمت راست سر را می‌گیریم و سعی می‌کنیم سر را به سمت آن فشار دهیم و این حرکت را برای سمت چب سر را انجام می‌دهیم.هر کدام از این حرکت‌ها را پنج ثانیه انجام دهید.

حرکت کتف‌ها

یک دست را به عقب می‌بریم و از عقب آرنج دست را می‌گیریم و 10 ثانیه در حالت کشش نگه می‌داریم و بعد برعکس این کار را انجام می‌دهیم.

حرکت دمبلی برای صاف ماندن کمر

دو دمبل را در دو دستان خود قرار می‌دهیم و سعی می‌کنیم که دو دمبل را راستای سرمان قرار دهیم و هر دست را به صورت زاویه 90 درجه نگه می‌داریم و دستان خود را تا رو‌به‌رو حرکت می‌دهیم و بعد به آرامی آن را بالا می‌بریم این حرکت را دوازده بار انجام دهید.

گرم کردن دست با گیتار

انگشت‌گذاری فرت هفت

برای شروع می‌توان انگشت گذاری روی فرت ۷ روی ۶سیم را انجام دهیم.این کار را یک یا دو دور کامل انجام می‌دهیم.

تمرین آرپژ یا پیکادو به صورت میوت

با میوت کردن در واقع شما صدا را حذف می‌کنید و تمرکز بیشتری روی حرکت انگشت‌ها و تاچ آنها خواهید داشت.

خب دیدید که با حدود ده دقیقه تمرین چقدر سریع و راحت به یک ثبات عضلانی برای شروع نوازندگی می‌رسیم این کارها را همیشه موبه مو قبل از شروع تمرین گیتار انجام دهید.

آرتین کریمی

‫3 نظر

  • محمدعلی کوهکن گفت:

    سلام. خیلی عالی بود. ممنون وموفق باشید

  • امین اجاقی گفت:

    سلام بر استاد عزیز و مهربان استاد عزیز بسیار تمرینات زیبا و امید بخشی است برای یاد گیری و تمرین گیتار بسیار از محبت شما سپاسگزارم برکت خدا از آسمان بر شما و عشق زندگیتان و خانواده محترم و دوستان و آشنایانتان.

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *