منوی دسته بندی

انواع گیتار

آیا کنجکاو هستید که بدانید چند نوع گیتار وجود دارد؟ در این مقاله 9 نوع گیتار معرفی شده است و زمان و چرایی استفاده از هر نوع را توضیح دادیم.

3 نوع اصلی گیتار

به طور کلی 3 نوع اصلی گیتار وجود دارد:آکوستیک،الکتریک و بیس. اما برخی از تغییرات مهم در این گروه ها وجود دارد که برخی افراد به طور کامل آنها را به عنوان انواع مختلف گیتار طبقه بندی می‌کنند.

۱ گیتار آکوستیک

این نوع گیتاری است که اکثر مردم با آن آشنا هستند.گیتا‌رهای آکوستیک دارای بدنه‌های توخالی هستند که صدای سیم‌ها را به صورت آکوستیک تقویت می‌کنند. آنها معمولاً از چوب ساخته می‌شوند، شش رشته دارند.

اشکال واندازه‌های بدنه آکوستیک

گیتارهای آکوستیک دارای اشکال مختلف بدنه هستند و در اندازه‌های مختلف نیز وجود دارند.برخی از آکوستیک ها متقارن هستند و برخی دیگر دارای برش هستند، به این معنی که بخشی از بدنه گیتار بریده شده است تا به ما امکان دسترسی آسان به فرت‌های بالاتر را بدهد.

((Dreadnought)) و ((Jumbos)) بدنه‌های بزرگ‌تری دارند که صدای بلندتری دارند، در حالی که گیتارهای ((Parlour)) و ((Auditorium)) صدایی آرام‌تر و واضح‌تر دارند.

برای هر نوع، طیفی از اندازه‌ها از «نیم سایز» تا «سایز سه چهارم» تا «اندازه کامل» وجود دارد. که بستگی به اندازه بدن گیتاریست دارد.

یک بزرگسال ریزه اندام برای نواختن آکوستیک جامبو با اندازه کامل مناسب نیست، بنابراین اگر در حال یادگیری گیتار هستید، شکل بدن گیتار خود را با دقت انتخاب کنید.

انواع سیم آکوستیک

برخی از آکوستیک‌ها دارای سیم‌های فولادی هستند که برای فولک،راک، بلوز و کانتری ایده آل هستند. برخی دیگر دارای سیم‌های نایلونی هستند که برای گیتار کلاسیک و فلامنکو بهتر است.

در حالی که اکثر گیتا‌رهای آکوستیک دارای شش سیم هستند، برخی از آنها دارای 12 سیم هستند.گیتارهای دوازده سیم مانند گیتارهای شش سیم کوک می شوند، با این تفاوت که هر سیم دوتایی دارد و صدایی شبیه چنگ تولید می کند.

در حالی که اکثر گیتار‌های آکوستیک از چوب ساخته شده اند، برخی نیز از فلز و یا پلاستیک ساخته شده‌اند.

اکثریت قریب به اتفاق گیتارهای آکوستیک با نت های یکسانی کوک می شوند و به همان شیوه نواخته می‌شوند، اما انواع مختلف گیتار می‌توانند آهنگ‌های بسیار متفاوتی تولید کنند.

 

چه کسانی باید گیتار آکوستیک بخرند؟

گیتارهای آکوستیک برای گیتاریست‌های مبتدی و خواننده‌ها و ترانه‌سراهایی که میخواهند سازی به عنوان همراهی کننده آواز در کنارشان باشد، مناسب خواهد بود.

آنها برای افرادی که به دنبال سولوهای سنگین، جیغ و دیستورشن هستند، ایده آل نیستند.

2 گیتا‌ر الکتروآکوستیک

گیتارهای الکتروآکوستیک گیتار‌های آکوستیکی هستند که یک پیک آپ (چیزی شبیه یک میکروفون ) در آنها تعبیه شده است تا بتوان آنها را به یک آمپلی فایر یا یک سیستم صوتی وصل کرد.

این روشی برای اتصال گیتار آکوستیک به یک آمپ برای بلندتر کردن صدای آن است.

 

چه کسانی باید گیتار‌های الکتروآکوستیک بخرند؟

اگر می‌خواهید برنامه‌های زنده پخش کنید، این گیتار‌ها ایده‌آل هستند. با استفاده از یک پیکاپ دیگر نیازی به استفاده از میکروفن در هنگام اجرا نیست.

3 گیتار نیمه آکوستیک

گیتار‌های نیمه آکوستیک که گاهی اوقات به آن گیتارهای الکتریک بدنه توخالی نیز می‌گویند یک حد وسط بین گیتار آکوستیک و گیتار الکتریک را اشغال می کند.

آنها مانند گیتار الکتریک نازک و فشرده هستند،اما مانند گیتارهای آکوستیک دارای بدنه توخالی هستند. از آنجایی که آنها نازک و جمع و جور هستند، هنگامی که از سیستم صوتی جدا می شوند صدایی به اندازه صدای آکوستیک تولید نمی کنند، از این رو اصطلاح نیمه آکوستیک به آن گفته می شود.

چه کسانی باید گیتار نیمه آکوستیک بخرند؟

گیتارهای نیمه آکوستیک برای نوازندگانی که خواهان تطبیق پذیری هستند ایده آل هستند. چیزی که آنها می توانند با آن صدایی آکوستیک دریافت کنند، اما در صورت تمایل می توانند از طریق یک آمپلی فایر با صدای بالا آن صدای طبیعی را پخش کنند.

4 گیتار الکتریک

برخلاف گیتارهای قبلی، این گیتارها بدنه ای محکم دارند و به همین دلیل، صدای کمی تولید می کنند، مگراینکه به یک آمپلی فایر وصل شوند.

گیتارهای الکتریک در شکل ها و اندازه های مختلفی تولید می‌شوند. برخی از نمادین ترین آنها عبارتند ازGibson Les Paul، Fender Stratocaster ، Fender Telecaste

مانند گیتار آکوستیک، گیتارهای الکتریک معمولاً از چوب ساخته می‌شوند و معمولاً شش سیم دارند، اگرچه مدل دوازده سیمی هم موجود است.

گیتارهای الکتریک برای نوازندگانی که به دنبال صدای قوی و ماندگار هستند یا می‌خواهند صداهای انتخابی بسیار بیشتری داشته باشند، ایده‌آل هستند.

با یک گیتار الکتریک، دنیای پدال‌های افکت به روی شما باز است و صداهایی که می توانید ایجاد کنید تقریباً نامحدود است.

5 گیتار باس

برخلاف گیتارهای معمولی، گیتارهای باس معمولاً چهار سیم دارند و سیم‌های بزرگ و ضخیمی هستند که صدایی بم تولید می‌کنند. صدای باس عمیق و کم است.

برخی از باس ها نیز دارای پنج یا حتی شش سیم هستند تا دامنه وسیع تری را ایجاد کنند.

چه کسانی باید گیتار باس بخرند؟

باس یکی از انواع ایده آل گیتار برای افرادی است که دوست دارند با درامر کار کنند تا بخش ریتم را تشکیل دهند.

6 عموزاده‌های گیتار

گیتار از نوادگان عود است. تعدادی ساز دیگر نیز وجود دارد که از خانواده عود نشات گرفته است. اینها را به عنوان عموزاده های دور گیتار در نظر بگیرید. اینها واقعاً انواع گیتار نیستند، بلکه سازهای زهی مشابهی هستند.

ماندولین

ماندولین‌ها کمی شبیه ویولن‌ هستند، از این نظر که به یک شکل کوک می‌شوند، اما به جای نواختن با آرشه، مانند گیتار نواخته می‌شوند.

آنها صدای بسیار روشن و سه گانه ای دارند و در سبک های موسیقی مانند فولک محبوب هستند.

بانجو

بانجوها دارای پنج سیم هستند که معمولاً با آکورد G کوک می شوند. بانجو به جای داشتن یک سوراخ صدا مانند گیتار، طبلی برای بدن دارد.

بانجوها بدون باس هستند و صدای بسیار سنگینی تولید می‌کنند. آنها در سبک های موسیقی مانند فولک، بلوگراس و کانتری بسیار محبوب هستند.

یوکللUkuleles

Ukuleles سازهای کوچک هاوایی با چهار سیم هستند که شباهت زیادی به گیتارهای مینیاتوری دارند مانند ماندولین و بانجو. آنها برای افرادی که می خواهند آهنگ بزنند ویا بنویسند ایده آل هستند، اما اندازه این گیتار کمی بزرگ است، این گیتار در موسیقی سنتی هاوایی محبوب است.

7 گیتارهای عجیب و غریب

یک گیتار هفت سیم است. این ممکن است یکی از جالب ترین انواع گیتار باشد.آنها توسط استیو وای گیتاریست اسپید متال پیشگام شدند و در میان گیتاریست های متال که به دنبال صدای فوق العاده بم و سنگین هستند بسیار محبوب شده اند.

 

یک گیتار دو دسته است که توسط جیمی پیج از لد زپلین می نوازد.این مدل خاص دارای یک دسته 12 سیم و یک دسته شش سیم است، اگرچه گاهی اوقات گیتارهای دودسته را می بینید که باس و شش سیم هستند که آنها را به یکی از همه کاره ترین انواع گیتار تبدیل می کند.

انواع عجیب‌تر گیتار

نوع دیگری از گیتار است که دارای دو دسته است. مردی که آن را می نوازد مایکل آنجلو از گروه نیترو نام دارد. او به این شهرت دارد که هر دو دسته را همزمان می‌نوازد، با استفاده از بهره زیاد روی آمپلی فایر و بازی کردن با نت ها.

 یک گیتار چنگ است که توسط برند گیتار آکوستیک اندی مک کی تولید می‌شود. این سیم های چنگ صدایی عمیق و پر طنین مانند باس تولید می کنند.

یک بیس ده سیمی است. بحث‌های زیادی در میان جامعه نوازندگان باس وجود دارد که چگونه این چیزها واقعاً قرار است تنظیم شوند. این چیزها با تخته‌هایی مانند قفسه‌ها نیز بزرگ و سنگین هستند، بنابراین اگر ریزاندام و یا مبتدی هستید از آن‌ها جدا اجتناب کنید.

امیدوارم که این مقاله براتون مفید باشه و از خواندنش لذت برده باشید.

آرتین کریمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *