منوی دسته بندی

20 نوازنده برتر گیتار کلاسیک

در 400 سال گذشته، گیتار احتمالاً محبوب ترین و در دسترس ترین ساز در بین همه سازها بوده است. در اینجا ما 20 مورد از بزرگترین نوازندگان کلاسیک ساز گیتار را به شما معرفی می‌کنیم.

1. جووانی پائولو فوسکارینی 1600-1647

فوسکارینی به عنوان یک نوازنده لوت هم در ایتالیا و هم در خارج از کشور، به ویژه در دربار آرشیدوک آلبرتو در هلند و اسپانیا به خوبی شناخته شده و مورد توجه بود. کتاب اول، دوم و سوم گیتار اسپانیایی فوسکارینی که در حدود سال 1630 چاپ شد، اولین نمونه های شناخته شده از موسیقی گیتار حکاکی شده ایتالیایی است.

2. گاسپار سانز 1640-1710

آهنگساز، نوازنده گیتار، ارگ و کشیش، سانز در دانشگاه سالامانکا تحصیل کرد، جایی که بعداً به عنوان استاد موسیقی منصوب شد. او سه جلد آموزش برای گیتار باروک نوشت که هنوز بخش مهمی از رپرتوار گیتار کلاسیک امروزی است و به محققان کمک کرده تا تکنیک‌های نوازندگی گیتار باروک را درک کنند.

3. رابرت دی ویزه حدود 1658-1732

دی ویزه نوازنده لوت، گیتار، تئوربو و ویولن در دربار پادشاهان فرانسه، لویی چهاردهم و لوئی پانزدهم بود. او همچنین خواننده و آهنگساز بود. او دو کتاب تصنیف منتشر کرد که شامل 12 مجموعه است.

4. آنتوان دو لویر 1768-1852

یک مرد نظامی برجسته بود، لویر در فقر و گمنامی درگذشت. اما تحقیقات و علاقه به موسیقی منجر به  ضبط‌های مدرن و اضافه‌شده به رپرتوار، به‌ویژه برخی از دوئت‌های عالی گیتار شده است. او دارای نشان شوالیه از سنت جان و سنت لوئیس است.

5. فردیناندو کارولی 1770-1841

کارولی نویسنده کتاب تاثیرگذار «Methode  complete full pour la Guitarre» بود که شامل موسیقی هایی است که امروزه هنوز توسط گیتاریست های دانشجو استفاده می شود. کارولی بیش از 400 اثر برای این ساز نوشت، از جمله آثار متعدد تکنوازی و مجلسی و چندین کنسرت.

6. فرناندو سور 1778-1839

سور که بیشتر به خاطر آهنگسازی های گیتار خود شناخته می شود، برای اپرا، ارکستر، کوارتت زهی، پیانو، و باله نیز موسیقی نوشت. آثار گیتار او از قطعاتی برای مبتدیان تا نوازندگان پیشرفته را شامل می شود. او در زمان خود به عنوان بهترین گیتاریست جهان شناخته می شد.

7. مائورو جولیانی (1781–1829)

در اوایل قرن نوزدهم، تورهای کنسرت جولیانی او را به سراسر اروپا برد. او در همه جا به خاطر مهارتش مورد تحسین قرار گرفت و نقش جدیدی برای گیتار تعریف کرد. او همچنین افرادی مانند روسینی و بتهوون را می شناخت و با بهترین نوازندگان کنسرت در وین هم نوازی کرد.

8. متیو کارکاسی 1792-1853

کارکاسی که یک گیتاریست فاضل بود، بیشتر عمر خود را در پاریس گذراند، اما در لندن به خاطر کنسرت های بسیار موفقش مورد تحسین قرار گرفت. او در معروف ترین آثار خود مهارت فنی را با رمانتیسم ترکیب می کند که هنوز هم توسط بسیاری از گیتاریست های امروزی نواخته می شود.

9. ناپلئون کاست 1805-1883

کاست زیر نظر سور تحصیل کرد و به سرعت خود را به عنوان گیتاریست برجسته فرانسوی تثبیت کرد. پس از شکستن دست خود در سال 1863، او به تدریس گیتار و آهنگسازی ادامه داد. او یکی از اولین آهنگسازانی است که موسیقی گیتار قرن هفدهم را به نت موسیقی مدرن رونویسی کرد.

10. یوهان کاسپار مرتز 1806-1856

این گیتاریست و آهنگساز مجارستانی به عنوان یک نوازنده و همچنین گیتاریستی که یک تکنیک غیر معمول دست راست داشت شهرت خوبی به دست آورد. موسیقی گیتار او، بر خلاف بسیاری از هم عصرانش، در سبک های پیانوی رمانتیک شوپن، مندلسون، شوبرت و شومان دنبال شد.

11. فرانسیسکو تارگا 1852-1909

تارگا یک هنرپیشه واقعی بود، پایه‌های گیتار کلاسیک قرن بیستم و را پایه‌گذاری کرد. او 120 قطعه را رونویسی کرد و 78 اثر اصلی از جمله شنیده شده ترین آهنگ جهان، آهنگ زنگ نوکیا را که بر اساس Gran Vals او ساخته شده بود، ساخت.

12. Andrés Segovia 1893-1987

سگویا یکی از بزرگترین گیتاریست های تمام دوران بود که به خاطر اجراهای عالی، لحن و سبک متمایزش شناخته شده است. یکی دیگر از کمک های ماندگار او، رونویسی های خود از آثار کلاسیک و باروک بود.

13. نارسیسو یپس 1927-1997

یپس اولین اجرای خود را در مادرید در سال 1947 در آرانخوئز با اثر رودریگو انجام داد. موفقیت چشمگیر او باعث شهرت او در میان منتقدان و عموم مردم شد. در سال 1964، او دوباره آن را با فیلارمونیک برلین اجرا کرد و اولین گیتار 10 سیمی را که خودش اختراع کرد، اجرا کرد. او که یک محقق برجسته بود، آثار متعددی در قرن 16 و 17 برای گیتار یا عود کشف کرد.

14. جولیان بریم متولد 1933

یکی از بزرگترین گیتاریست های جهان است، بریم اولین ساز خود را در 11 سالگی دریافت کرد و به تحصیل در کالج سلطنتی موسیقی ادامه داد. او از آهنگ‌های اصلی افرادی مانند مالکوم آرنولد، بریتن، ریچارد رادنی بنت، تیپت و والتون الهام گرفت.

15. جان ویلیامز متولد 1941

این استرالیایی با استعداد به دلیل نوازندگی گروهی و همچنین تفسیر و ترویج رپرتوار گیتار مدرن مشهور است. تکنیک او اغلب تقریباً بی عیب توصیف شده است. او همچنین در گروه اسکای که سبک های مختلفی از جمله راک، کلاسیک و جاز را با هم ترکیب می‌کردند می‌نواخت.

16. پپه رومرو متولد 1944

این گیتاریست مشهور جهان به دلیل تکنیک برجسته و تفاسیر موسیقی رنگارنگش شهرت خاصی دارد. او بیش از 50 آلبوم انفرادی و 30 آلبوم را به عنوان بخشی از کوارتت خانوادگی معروف The Romeros ضبط کرده است. تعدادی از آهنگسازان از جمله رودریگو آثاری را به طور خاص برای او نوشته اند. او همچنین یک نوازنده محبوب فلامنکو است.

17. دیوید تننبام متولد 1956

تننبام آمریکایی اولین کنسرت خود را در 16 سالگی انجام داد. او از آن زمان به عنوان یک مروج برای ساز خود شناخته شده است. او اولین سونات پیتر ماکسول دیویس را در سال 1984 اجرا کرد. دیسکوگرافی او همچنین شامل موسیقی هایی از جان آدامز، آستور پیاتزولا، استیو رایش و مایکل تیپت است.

18. کریگ اوگدن

اوگدن که یکی از بهترین گیتاریست‌های جهان است، مورد تحسین گسترده قرار گرفته است. در سال 2004 توسط کالج سلطنتی موسیقی شمالی در منچستر با کمک هزینه تحصیلی تجلیل شد و جوانترین نوازنده ای بود که این جایزه را دریافت کرده است. او مدرس اصلی گیتار در RNCM است.

19. زوفی یانگ Xuefei Yang

زوفی یانگ متولد پکن، اولین گیتاریست چینی است که حرفه ای بین المللی را آغاز کرده است. رودریگو در سن ۱۴ سالگی در اولین کنسرت خود در مادرید شرکت کرد و در سال ۱۹۹۵، جان ویلیامز دو تا از گیتارهای خود را به ویژه برای او و سایر دانش‌آموزان برترش به کنسرواتوارش هدیه داد. او اکنون به عنوان یکی از برترین های جهان شناخته می شود.

20. میلوش کاراداگلیچ متولد 1983

میلوش کاراداگلیچ که متولد مونته نگرو است در ۱۴ سالگی شروع به حضور در سالن‌های بزرگ کنسرت کرد. حرفه او با ضبط جدیدی از Concierto de Aranjuez از رودریگو که به تازگی منتشر شده است، به قوت خود رسید.

امیدوارم مطالب این مقاله براتون مفید واقع شده باشه.

آرتین کریمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *