منوی دسته بندی

نقش انگیزه در پیشرفت نوازندگی گیتار

چرا با گذشت مدتی پس از شروع نوازندگی گیتار،  انگیزه ما برای ادامه مسیر کاهش  می‌یابد.

 این سوال احتمالاً سوالی است که ذهن شما را هم درگیر خود کرده است.

 برای شروع هر چیزی علاقه و انگیزه از مهمترین عوامل هستند،  انگیزه در واقع یک محرک قوی برای شروع است.  بدون علاقه شما انگیزه ای برای یادگیری یا شروع کاری خاص در زندگی خود نخواهید داشت.

اگر دارید این مقاله را می‌خوانید،  قطعاً علاقه مند به گیتار هستید و اگر نوازندگی را شروع کرده اید قطعاً با علاقه شخصی خود این مسیر را شروع کرده اید.

آیا علاقه به تنهایی عاملی برای ادامه مسیر خواهد بود؟

داشتن علاقه به تنهایی تضمین‌کننده پیشرفت شما در مسیر نوازندگی گیتار نیست و عوامل دیگری هم تاثیر گذار بر این موضوع هستند. تمرین، اعتماد به نفس، مسئولیت پذیری، صبور بودن و پشتکار داشتن از عوامل مهم پیشرفت هستند. اگر پس از مدتی برای ادامه مسیر انگیزه خود را از دست دادید یا احساس کردید انگیزه کمتری برای نواختن گیتار دارید، بدانید این اتفاق کاملاً طبیعی است. این موضوع به راحتی قابل اثبات است. کودکی خود را به یاد بیاورید وقتی که عاشق یک اسباب بازی در ویترین مغازه ای بودید. همیشه دوست داشتید آن را را به دست بیاورید، در هر بار عبور از آنجا آن را تماشا می‌کردید، از والدین خود برای تهیه آن خواهش می‌کردید، شبها خواب آن را میدید، پس از به دست آوردن آن، روز اول با آن بازی کردید، اشتیاق بسیاری برای بازی کردن با آن، دست زدن به آن و حتی تماشای آن داشتید. اما پس از گذشت زمان دیگر وجود آن اسباب بازی برای شما عادی و عادی تر می‌شد تا اینکه آن را به کناری گذاشتید و دیگر بود و نبود آن برای شما اهمیتی نداشت. پس این فرآیند برای انسان موضوعی طبیعی و غریزی است.

 

 

انکیزه‌های محرک در نوازندگی گیتار

اگر می‌خواهید واقعاً در دنیای موسیقی و نوازندگی پیشرفت کنید، باید بدانید علاقه و انگیزه به مرور زمان کم میشود و این شمایید که جای خالی آن را باید با مسئولیت پذیری پر کنید. در این میان عوامل ریز و درشتی هم وجود دارند که در میان مسیر باعث ایجاد انگیزه خواهند شد ( اما به صورت موقت) که آنها هم میتوانند محرکهای خوبی برای ادامه مسیر باشند، مانند اجرا در جمع دوستان، اجرای کنسرت، ضبط آهنگ، دیده شدن در فضای مجازی و تشویق خانواده و اطرافیان. اما سعی کنید تکیه بر آنها نکنید و مهمترین پارامتر شما برای ادامه این مسیر هدف، اعتماد به نفس، مسئولیت پذیر بودن و پشتکارتان باشد. چه بسا این موارد احیا کننده دوباره انگیزه درونتان هم خواهند شد.

 

آرتین کریمی

‫2 نظر

  • امین اجاقی گفت:

    سلام و درود بر استاد عزیز و گرامی آرتین ومهران و دوست داشتنی استاد بزرگوار بسیار صحیح می فرمایید که عواملی وجود دارد که می خواهند هدف های نیکوی ما را در نظرمان تیره و خاموش سازند و این ماییم که با ایمان به خدا و تلاش در مسیر هدف در دنیای زیبایمان دنیای رویای خدای متعال هدف هایمان را جاودان می سازیم برکت خدا از آسمان نیکویی ها بر زندگی شما آرتین مهربان و عشق زندگیتان و خانواده محترم و دوستان و آشنایانتان.

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *