منوی دسته بندی

مراقبت از سیم گیتار و طول عمر مفید آن

سیم گیتار یکی از اجزای مهم گیتار است، و مهم ترین نقش را برای تولید صدا در گیتار ایفا می کند.

سیم های گیتار توسط گوشی های کوک گیتار به کشش معینی می رسند و هنگام نوازندگی به دلیل ارتعاشاتی که تولید می کنند و این ارتعاشات را به صفحه صدایی گیتار منتقل می کنند، باعث تولید صوت در ساز گیتار می شوند.

گیتارهای مختلف در سبک های مختلف ممکن است سیم های متفاوتی نسبت به یکدیگر داشته باشند، برای مثال در گیتار الکتریک هر 6 سیم فلزی است در صورتی که در گیتار کلاسیک یا فلامنکو 3 سیم نایلونی و 3 سیم فلزی می باشد و یا حتی در گیتار بیس تعداد سیم‌ها، جنس آن‌ها و ضخامت آن‌ها با دیگر گیتارها متفاوت است.

طول عمر سیم گیتار به عوامل مختلف بستگی دارد

برند سیم مورد نظر برای گیتار و همچنین کیفیت آن که بسیار قابل توجه است زیرا هر چه سیم گیتار با کیفیت بیشتری ساخته شده باشد، طول عمر بیشتری خواهد داشت.

مدت زمانی که یک نوازنده صرف تمرین و کار با گیتار خواهد کرد، بدون شک نوازنده ای که مدت زمان بیشتری را صرف تمرین خواهد کرد به همان اندازه از طول عمر سیم گیتار او کاسته خواهد شد و زود تر نیاز به تعویض سیم دارد.

زمانی که سیم های گیتار بر روی گیتار قرار می گیرند، به مرور زمان و تمرین، شروع به فرسودگی می کنند و کیفیت صدایی آن ها کم خواهد شد.

 

فرسوده شدن سیم های فلزی گیتار

سیم های فلزی به دلیل جنس فلزی که دارند ممکن است اکسید شوند و به مرور زمان روبه روی فرت های گیتار خطوطی با رنگی متفاوت ایجاد می شوند که این موضوع مرتبط با همین خاصیت اکسید پذیری سیم ها می باشد.

و همچنین در نوازندگانی که دست آن ها تعرق زیادی دارد، عرق دست باعث پایین آوردن کیفیت سیم گیتار و فرسودگی آن می شود.

روش هایی برای افزایش طول عمر سیم گیتار

1_ هیچ گاه با دست های کثیف یا عرق کرده نوازندگی نکنیم.

2_ اگر قرار است مدت زمان طولانی از ساز خود استفاده نکنیم، سیم های گیتار را کمی شل کنیم تا از فشار کامل بر روی سیم ها جلوگیری کنیم.

3_ تمیز کردن سیم ها

ویدئو کامل تمیز کردن سیم‌های گیتار

پخش ویدیو
تمیز کردن سیم گیتار
تمیز کردن سیم گیتار

سیم ها را تک به تک شل کرده و با دستمالی آغشته به مواد شوینده بسیار ضعیف مانند شیشه پاک کن یا … آن ها را پاک کنید. به این صورت که ماده شوینده را به دستمال اسپری می‌کنیم سپس دستمال را دور سیم می‌پیچیم ، کمی فشاد می‌دهیم و در سرتاسر طول سیم می‌کشیم.

دلیل این که می گوییم سیم ها را به صورت تک به تک باز کنید و آن را تمیز کنید این است که اگر بخواهیم همه ی سیم ها را به صورت هم زمان شل کنیم، یک شوک به گیتار خود بابت برداشته شدن فشار بسیار زیاد از روی بریدج یا همان خرک گیتار وارد می کنیم و ممکن است این کار به گیتار شما صدمه برساند.

با پاک کردن سیم های گیتار متوجه آلودگی و جرم هایی بر روی دستمال می شوید که این نتیجه ی همان اکسید شدن سیم ها می باشد.

 به دلیل این که سیم های فلزی کیفیت صدایی خود را زودتر از سیم های نایلونی از دست می دهند، ما می توانیم سیم های نایلونی را با فاصله ی زمانی  بیشتری نسبت به سیم های  فلزی تعویض کنیم چرا که سیم های نایلونی طول عمر بیشتری نسبت به سیم های فلزی دارند.

4_ همیشه سعی کنید سیم های کهنه ی خود را برای روز مبادا نگه داری کنید ، با توجه به این موضوع که امکان پاره شدن سیم ها در هر زمانی ممکن است علی الخصوص سیم 4 گیتار که هم فلزی می باشد و هم بسیار نازک ( سیم ر ).

خرید سیم گیتار

در هنگام خرید سیم گیتار از فیک نبودن و غیر اصل نبودن سیم گیتار مورد نظر مطمئن شوید، و این کار در بیشتر سیم هایی که دارای برند خاص می باشند با دانستن ویژگی های ظاهری سیم ها مانند بسته بندی آن ها قابل تشخیص است.

همچنین در برخی از برندها می توانید در وبسایت آن محصول شماره سریال سیم مورد نظر که بر روی جلد ثبت شده را وارد کنید تا از اصل بودن آن مطمئن شوید.

آرتین کریمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *