منوی دسته بندی

تعویض آکورد گیتار

یکی از مهمترین چالش‌ها در نوازندگی گیتار تعویض آکورد می‌باشد. در این آموزش نکات ریز تعویض آکورد را بررسی می‌کنیم، سپس تمرینات کاربردی تعویض آکورد را به شما آموزش خواهیم داد.

ویدئوی کامل آموزش تعویض آکورد در گیتار

پخش ویدیو

نکات تعویض آکورد

انگشت‌گذاری صحیح

در مرحله اول انگشت‌گذاری دست چپ شما باید به صورت دقیق و بدون اشتباه باشد. در جلسه پنجم از آموزش گیتار مبتدی به طور کامل و مو به مو نکات انگشت‌گذاری را آموزش داده‌ایم.
 
در اینجا مروری کلی انجام می‌دهیم:
حتماً با سر انگشت سیم را فشار دهیم.
حتماً دقیقاً پشت فرد را فشار دهیم.
مفاصل انگشتان تا حد زیادی خمیده باشد.
در هنگام انگشت‌گذاری انگشت‌ها باید فشار کافی برسیم وارد کنند.
 

باکیفیت بودن آکورد قبل از شروع تمرین تعویض آکورد

قبل از شروع تمرین تعویض آکورد آکورد‌ها را به صورت تک تک تمرین کنیم و زمانی که آکورد‌ها به کیفیت مطلوب و قابل قبولی رسیدند آنگاه آن‌ها را در تعویض آکورد استفاده کنیم.
 

تعویض آکورد‌های ساده

از تعویض آکورد‌های ساده‌تر در سردسته گیتار شروع کنیم و پله پله تعویض‌ها را سخت‌تر کنیم. اگر در ابتدای شروع تمرین تعویض آکورد از آکورد‌های سخت شروع کنیم باعث ناامیدی خواهد شد.

فاصله انگشت‌ها از سیم‌ها هنگام تعویض آکورد

 این نکته را به خاطر داشته باشیم که در هنگام تعویض آکورد انگشتانمان خیلی از سیم‌ها فاصله نگیرند و با کمترین فاصله سیم‌ها را رها کنند و به آکورد جدید بروند. با فاصله گرفتن زیاد انگشتها از سیم‌ها در هنگام تعویض آکورد، اتلاف زمان و نیرو صورت می‌گیرد که این موضوع در نوازندگی گیتار قابل قبول نیست.

انگشت‌های مشترک بین دو آکورد را برنداریم

 در هنگام تعویض آکورد باید سعی کنیم که اگر انگشتی میان دو آکورد مشترک است آن را برنداریم. برای مثال در آکوردهای لامینور و دو ماژور انگشت ۱ و ۲ مشترک است و کافیست انگشت ۳ را جابجا کنیم. و یا در مثالی دیگر در آکوردهای فاماژور و رمینور انگشت ۲ مشترک است.

فرمول بندی تعویض ها

 سعی کنید تعویض هر جفت آکورد را برای خودتان فرمول بندی کنید تا تعویض مورد نظر برایتان آسان‌تر شود. برای مثال در تعویض لامینور به می‌مینور انگشتان دو و سه به یک سیم بالاتر رفته و انگشت یک برداشته می‌شود.

زمان گذاشتن برای هر تعویض آکورد

سعی کنید بر روی هر جفت اکورد ممکن زمان کافی بگذارید. برای این کار می‌توانید به صورت رندوم آکورد‌ها را دو به دو انتخاب کنید و تعویض آنها را تمرین کنید.

تمرین با مترونوم

 حتماً با مترونوم تمرین کنید. در ادامه آموزش به صورت مفصل نحوه تمرین تعویض آکورد‌ها را با مترونوم به شما آموزش خواهیم داد.

نحوه تمرین تعویض آکورد

 ابتدا دو آکورد را برای شروع تمرین تعویض انتخاب کنید و بهتر است از آکورد‌های ساده‌تر شروع کنید. انگشت‌ها را به صورت یکی یکی از روی آکورد بردارید و بر آکورد جدید بگذارید و کم کم سعی کنید انگشت‌ها را با هم جابجا کنید و در آخر هم روش تعویض را حفظ کنید.

حالا مترونوم را بر روی چهار ضربی سیاه قرار دهید و با سرعتی بسیار کم، همراه با مترونوم هر آکورد را چهار ضربه ملایم P به سمت پایین بنوازید. سرعت مترونوم را کم کم زیاد کنید، مثلاً دو شماره دو شماره و هرگاه به اندازه کافی سرعت و کیفیت این تعویض آکورد بالا رفت مترونوم را دوباره بر روی سرعت بسیار کم گذاشته سپس این بار هر آکورد را دو ضربه ملایم P بزنید و سرعت را کم کم بالا ببرید و در آخر همین مراحل را با یک ضربه P انجام دهید.

وقتی در مراحل بالا به تسلط خوبی رسیدید، یک ریتم ساده را انتخاب کنید مثلا 3/4 و هر آکورد را دو میزان همراه با مترونوم ، با سرعت کم تمرین کنید و کم کم سرعت مترونوم را بالا ببرید. مرحله فوق را با یک میزان ریتم تمرین کنید سپس با ریتمی سخت تر مثلا ریتم رومبا این کار را انجام دهید.

تمام مراحل بالا را برای هر جفت آکوردی که به ذهنتان می‌رسد تکرار کنید.

ممنون از توجه شما به این آموزش 

موفق و پیروز باشید.

آرتین کریمی

‫2 نظر

  • رها گفت:

    عالی. مرسی

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *