منوی دسته بندی

بهبود آرپژنوازی

در این آموزش نکاتی را برای بهبود صدادهی آرپژ‌های گیتار در اختیار شما قرار می‌دهیم.

ویدئوی کامل آموزش نکات آرپژنوازی

پخش ویدیو

استایل دست راست در نواختن آرپژ

اولین نکته در نواختن آرپژ‌ها رعایت استایل صحیح دست راست می‌باشد. استایل صحیح دست راست در هنگام نواختن آرپژ را در یکی از جلسات آرپژ نوازی به شما آموختیم.

استایل دست راست در نواختن آرپژ باید به صورت نیمه گرد باشد. در این استایل مچ دست ست نباید خمیده باشد. و انگشتان i، m، a باید روبه روی سیمهای اول، دوم و سوم قرار بگیرند و انگشت P باید رو به روی سیم‌های فلزی قرار گیرد.

برای یادگیری بیشتر این موضوع می‌توانید انگشت‌ها را بر روی سیم‌های مرتبط با آنها تکیه دهید و لحظاتی حالت دست دست و انگشتان خود را به این شکل نگه دارید تا استایل صحیح دست راست در ذهن شما ثبت شود.
گفتنی است در این حالت نوازندگی آرپژ‌ها بسیار راحت‌تر و روان‌تر خواهد شد زیرا انگشت‌ها برای یافتن سیم‌ها و ضربه زدن به آن‌ها دردسر کمتری خواهند داشت.

کاهش دامنه حرکتی انگشت‌ها در هنگام نواختن آرپژ

این نکته را به یاد داشته باشید که در هنگام نواختن هر تکنیکی از گیتار باید حرکت مورد نظر به صورت خلاصه‌ترین شکل ممکن باشد. حتی در نواختن سازهای دیگر هم این موضوع صحت دارد. در نواختن آرپژ‌ها رعایت این نکته بسیار مهم و ضروری است پس با تمرین زیاد باید سعی کنیم که حرکت انگشتان دست راست خود را به کمترین حالت ممکن کاهش دهیم.

تمرین آرپژ‌ها به صورت میوت یا بی‌صدا

با گذاشتن چهار انگشت دست چپ بر روی سیم‌های گیتار بدون فشار دادن آنها می‌توانیم سیم‌های گیتار را میوت کنیم. تمرین آرپژها در این حالت باعث افزایش تمرکز شما بر روی کنترل عصبی و ماهیچه‌ای انگشتانتان می‌شود. در نتیجه کیفیت نواختن آرپژ‌های شمارا بهبود می‌بخشد.
به یاد داشته باشید دانستن نکات بالا به تنهایی کافی نمی‌باشد و تاثیرگذاری آنها مستلزم تمرین مستمر و رعایت همیشگی این نکات در هنگام نواختن آرپژ است.

تیم آموزشی ملوتار برای شما آرزوی پیشرفت روز افزون دارد.

 

آرتین کریمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *