منوی دسته بندی

آموزش آرپژ 12 ضربی زیبا

در این ویدئو می‌خواهیم یک آرپژ بسیار زیبا و کاربردی را به شما آموزش دهیم. این آرپژ از 12 تا ضربه تشکیل شده است و جز آرپژ‌های 6/8 محسوب می‌شود. با اجرای این آرپژ می‌توانید خیلی از آهنگ‌هایی که می‌نوازید و می‌خوانید را زیبا‌تر اجرا کنید.

 

ویدیو کامل آموزش آرپژ 12 تایی زیبا و پرکاربرد

پخش ویدیو

آرپژ 12 تایی

این آرپژ از 12 ضربه تشکیل شده، که آن‌ها را به صورت تیراندو می‌زنیم، کل این آرپژ با انگشت‌های p و i نواخته می‌شود. به این صورت که p یکی از سیم‌ها را می‌زند و بعد از آن همیشه i سیم یک را می‌زند، به این ترتیب که p سیم پنجم و i سیم یک را می‌زند، p سیم چهارم و i سیم یک، p سیم سوم و i سیم یک، p سیم دوم و i سیم یک، p سیم سوم و i سیم یک، p سیم چهارم و i سیم یک را می‌زند.

پس ما با حذف سیم یک شماره سیم‌هایی را که با p نواخته می‌شود را می‌زنیم و به شما می‌گوییم 5 و 4 و 3 و 2 و 3 و 4. حالا اگر بخواهیم همه‌ی سیم‌ها را بگوییم به این صورت است، (5 و 1)، (4 و 1)، (3 و 1)، (2 و 1)، (3 و 1)، (4 و 1). چون این آرپژ 6/8 است باید به صورت 1 و 2 و 3 و 4 و 5 و 6 و بشماریم. 

در حالت حرفه‌ای تر می‌توانید این آرپژ را به صورت (p و i) و (p و m) بزنید، به این صورت که یک بار i سیم یک را بزند و یک بار m سیم یک را بزند. برای تنوع می‌توانیم گاهی ضربه i و m را روی سیم دوم بیاوریم به جای اینکه روی سیم یک بزنیم و ترتیب ضربات p را به این صورت تغییر دهیم: 5 ، 4 ، 3 ، 4 ، 3 ، 4

امیدواریم که این آموزش برای شما مفید واقع شده باشد.

آرتین کریمی

یک نظر

  • سعید گفت:

    سلام آرپژ قشنگی بود ممنون

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *